آموزش ریدایرکت دامنه

ریدایرکت ها راهی هستند که می توانیم ترافیک را از یک URL به URL دیگر هدایت کنیم. اجرای آنها آسان است اما اگر به درستی مدیریت شوند خطرناک هستند.

بنابراین، چرا امروز موضوع را حل نمی کنید؟ در این مقاله متوجه خواهید شد که از چه نوع ریدایرکت هایی می توانید در سایت خود استفاده کنید، چگونه آنها را پیاده سازی کنید و از چه اشتباهاتی اجتناب کنید.

چرا ممکن است نیاز به تغییر مسیر داشته باشید
8 مورد وجود دارد که شما باید URL موجود خود را به آدرس جدید حل کنید:

زمانی که قصد دارید صفحه ای را حذف کنید، اما می خواهید پیوند و ترافیک URL قدیمی را حفظ کنید.
شما صفحه‌ای را از وب‌سایت خود حذف کرده‌اید و می‌خواهید بازدیدکنندگان را به صفحه جدیدی هدایت کنید تا 404 مورد بررسی قرار نگیرند.
زمانی که در حال بازسازی سایت خود هستید و برخی از URL ها منسوخ می شوند.
شما باید کاربران را به نسخه اصلی سایت خود بیاورید و از صفحات تکراری به دلیل اسلش های انتهایی، پسوند فایل، حروف بزرگ، URL های غیرwww و هنگام انتقال از HTTP به HTTPS اجتناب کنید.
در حالی که دو وب سایت را ادغام می کنید تا مطمئن شوید که پیوندهای URL های قدیمی به صفحات جدید هدایت می شوند.
شما سایت خود را به یک دامنه جدید منتقل کرده اید و می خواهید آب پیوند را حفظ کنید.
به منظور بازاریابی، به عنوان مثال، ارائه یک URL کوتاهتر و زیباتر در تبلیغات، تست A/B، هدف گذاری و ردیابی ترافیک.
هنگامی که فورس ماژور است، به عنوان مثال، شما در لینک خبرنامه خود اشتباه تایپی کرده اید و هزاران نفر خطای 404 دریافت می کنند.
نحوه عملکرد تغییر مسیر: تغییر مسیر سمت سرور و سمت مشتری
وقتی روی یک لینک کلیک می کنید یا یک URL را در کادر جستجو وارد می کنید و Enter را فشار می دهید، مرورگر شما درخواست اولیه خود را به سرور سایت ارسال می کند.

سپس سرور با یک کد وضعیت HTTP پاسخ می دهد. اگر 200 باشد، به این معنی است که درخواست پردازش شده است. سرور شروع به جمع آوری تمام فایل های موجود در صفحه می کند و سپس آنها را به مرورگر منتقل می کند.

با این حال، هنگامی که یک سرور می خواهد کاربر به جای صفحه درخواستی، از صفحه دیگری بازدید کند، یک کد وضعیت HTTP 30 برابری برگردانده می شود. این شامل یک هدر “مکان” با URL هدف جدید است.

مرورگر شما در عوض درخواست دیگری ارسال می کند، اما این بار به مکان جدید. سرور درخواست را پردازش می کند و 200 کد وضعیت HTTP را برمی گرداند. یعنی موفقیت. سرور تمام فایل های موجود در صفحه را جمع آوری کرده و شروع به انتقال آنها به مرورگر می کند. و در نهایت می توانید صفحه را ببینید.

طرحی از نحوه عملکرد تغییر مسیر URL


به این ترتیب تغییر مسیر HTTP سمت سرور کار می کند. این رایج ترین نوع تغییر مسیر است. اما نوع دیگری وجود دارد که کمتر رایج است – تغییر مسیر سمت مشتری.تغییر مسیر سمت مشتری (تجدید متا HTML، تغییر مسیر جاوا اسکریپت، تغییر مسیر Crypto) توسط کد داخل محتوا پیاده سازی می شود. به عامل کاربر (مرورگر) دستور می دهد تا محتوا را از یک URL دیگر بازیابی کند. بنابراین، این خود مرورگر است که تغییر مسیر را انجام می دهد.تغییر مسیرهای سمت مشتری برای کاربران کندتر و گیج کننده تر است. این تغییر مسیرها پس از بارگیری صفحه یا بخشی از آن در مرورگر فعال می شوند. در مقابل، تغییر مسیر سمت سرور در طول پردازش درخواست انجام می شود.بنابراین، پیاده سازی تغییر مسیرها در سمت سرور ترجیح داده می شود. با این حال، سازندگان محتوا همیشه کنترلی بر پیکربندی سرور خود ندارند. و این زمانی است که باید به یاد داشته باشید که هنوز گزینه هایی دارید – تغییر مسیرهای سمت مشتری.

انواع ریدایرکت ها و نحوه انتخاب صحیح


تغییر مسیر می تواند موقت یا دائمی باشد. در اینجا یک برگه تقلب از همه گزینه های شما آمده است:

انواع تغییر مسیرهای URL
اکنون، بیایید هر نوع تغییر مسیر را با جزئیات در نظر بگیریم، از سمت سرور به سمت مشتری تغییر مسیر دهیم.

HTTP 301 (به طور دائم منتقل شد)
301 یک تغییر مسیر سمت سرور است که نشان می دهد صفحه به طور دائم منتقل شده است.

زمانی که دامنه یا صفحه ای را به طور دائم منتقل می کنید، ساختار سایت را تغییر می دهید یا از HTTP به HTTPS مهاجرت می کنید، باید از آن استفاده کنید.

با تغییر مسیر 301، به موتورهای جستجو می‌گویید که می‌خواهید تمام ارزش سئوی صفحه قدیمی را به صفحه جدید اعمال کنند. بنابراین، PageRank عبور می‌کند و می‌توان پیوند پیوند و ترافیک ارگانیک را حفظ کرد.

 

 

HTTP 302 (پیدا شد)
302 یک تغییر مسیر سمت سرور است که نشان می دهد یک صفحه به طور موقت منتقل شده است.

استفاده از آن برای اهداف بازاریابی منطقی است: هدف گذاری جغرافیایی، هدف گیری دستگاه، تست A/B و ردیابی ترافیک. دلیل استفاده نکردن از آن برای سئو این است که وقتی ریدایرکت 302 را تنظیم می کنید، URL اصلی ایندکس می شود و به رتبه بندی ادامه می دهد.

هیچ مدرک روشنی وجود ندارد که آیا چنین تغییر مسیری از رتبه صفحه عبور می کند یا خیر. شما می توانید با دو نظر مخالف در این مورد در وب مواجه شوید. با این حال، گوگل ادعا می کند که اگر 302 را اعمال کنید و سپس آن را فراموش کنید f

 

HTTP 303 
303 یک تغییر مسیر سمت سرور است که نشان می دهد سرور به طور موقت عامل کاربر را به منبع دیگری هدایت می کند و صفحه اصلی نباید دوباره درخواست شود.بنابراین، تنها زمانی استفاده می‌شود که بخواهید کاربران را از یک فرم ارسال یا مجوز به یک صفحه تأیید یا یک صفحه پیشرفت آپلود هدایت کنید. ارسال مجدد فرم غیرممکن می شود، بنابراین، می توانید از تراکنش های تکراری تصادفی جلوگیری کنید. به علاوه، سرور شما به دلیل درخواست های زیاد بارگذاری نمی شود.درست مانند ریدایرکت موقت 302، ریدایرکت 303 از PageRank عبور نمی کند و برای اهداف سئو اعمال نمی شود.

HTTP 307 (تغییر مسیر موقت)


307 یک تغییر مسیر سمت سرور است که نشان دهنده تغییر مسیر موقت است. اساسا، این یک جایگزین جدیدتر و از نظر فنی تمیزتر برای 302 است.

“تمیز کننده فنی” به چه معناست؟


نکته این است که تغییر مسیرهای 307 به شما اجازه نمی دهد روش درخواست را تغییر دهید (از Post به Get). هنگامی که از 307 استفاده می کنید، مشتری باید دقیقاً همان درخواست را در مکان مورد نظر تکرار کند. به همین دلیل است که قابل پیش بینی تر و واضح تر در نظر گرفته می شود. بنابراین، اگر مطمئن نیستید که سایت چه نوع درخواستی دریافت می کند، بهتر است از 307 استفاده کنید. همین امر در مورد تغییر مسیرهای 308 نیز صادق است.

موارد استفاده آن مانند HTTP 302 است – بیشتر از همه برای اهداف بازاریابی استفاده می شود. اگر به مشتری نیاز دارید که یک تغییر مسیر را دنبال کند و موتورهای جستجو برای فهرست کردن URL های قدیمی و جدید از آن استفاده کنید.

همانطور که ممکن است حدس زده باشید، چنین تغییر مسیری قرار نیست خیلی یا هیچ رتبه صفحه ای را پشت سر بگذارد.

HTTP 308 (به طور دائم منتقل شد)
308 یک تغییر مسیر سمت سرور است که نشان می دهد صفحه به طور دائم منتقل شده است. تقریباً مشابه 301 است اما باز هم از نظر فنی تمیزتر است.

این نوع تغییر مسیر را می توان برای اهداف مشابه 301 استفاده کرد: هنگام جابجایی یک دامنه یا صفحه به طور دائم، تغییر ساختار سایت یا پروتکل آن. به علاوه، شما باید هنگام جابجایی یک وب سایت بسیار پیچیده با تعداد زیادی فرم ارسال از آن استفاده کنید.

وقتی از این تغییر مسیر استفاده می کنید، به موتورهای جستجو می گویید که صفحه قدیمی شما را برای همیشه با صفحه جدید جایگزین کنند. این بدان معناست که رتبه صفحه با این تغییر مسیر منتقل می شود.

متا رفرش
Meta refresh یک تغییر مسیر HTML سمت مشتری است. برخلاف تمام ریدایرکت‌هایی که در بالا توضیح داده شد، متا رفرش مرورگرها را پس از یک بازه زمانی مشخص به یک صفحه وب دیگر هدایت می‌کند.

اگر 1 ثانیه یا بیشتر باشد، به‌روزرسانی متا تاخیری گفته می‌شود. در اینجا نحوه مشاهده کاربران آن است:

نمونه رفرش متا تاخیری
همچنین تغییرات متا رفرش فوری وجود دارد که بدون تاخیر (0 ثانیه) انجام می شود.

واقعیت جالب: در روزهای اولیه وب، متا رفرش به طور گسترده ای برای ایجاد تغییر مسیرهای یواشکی برای صفحات درگاه استفاده می شد. این یک عمل سئو منفی در نظر گرفته می شود. بنابراین، هم مدیران وب‌سایت‌ها و هم موتورهای جستجو ممکن است در برابر این نوع تغییر مسیر تعصب داشته باشند.

اکنون، متا رفرش تنها در صورتی استفاده می شود که به فایل های پیکربندی سرور سایت خود (htaccess. یا nginx.conf) دسترسی نداشته باشید.

شایان ذکر است که به‌روزرسانی متا ممکن است منجر به مشکلاتی در قابلیت استفاده شود که به نوبه خود ممکن است بر رتبه‌بندی تأثیر بگذارد. هیچ‌کس نمی‌خواهد مثلاً 5 ثانیه صبر کند تا صفحه بارگیری شود، موافقید؟

به گفته گوگل، آنها می توانند متا رفرش را به عنوان یک تغییر مسیر واقعی در نظر بگیرند. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که متا refresh از PageRank عبور کند.

جاوا اسکریپت تغییر مسیر
جاوا اسکریپت (JS) تغییر مسیر یک تغییر مسیر سمت مشتری است. با استفاده از آن، می توانید تغییر مسیر را “پیشبرد” کنید، به عنوان مثال، می توانید زبانی را که توسط مرورگر استفاده می شود شناسایی کنید و بر اساس آن به صفحه زبان مناسب هدایت شوید.

اگر می‌خواهید تغییر مسیر را بر اساس تعامل کاربر، برای تغییر مسیر بین مرورگرها و هدف‌یابی دستگاه قرار دهید، از این نوع استفاده کنید. یا در موارد فوری که انتخاب دیگری ندارید.

گوگل می گوید در حال حاضر در پردازش تغییر مسیر جاوا اسکریپت بسیار خوب است. با این حال، نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم که آیا رتبه صفحه را مانند برخی از ریدایرکت‌های 30x پاس می‌کند یا خیر.

تغییر مسیر رمزنگاری
ریدایرکت کریپتو یک تغییر مسیر سمت کلاینت است و فقط در صورتی باید از آن استفاده کرد که نتوانید همه گزینه‌های دیگر را پیاده‌سازی کنید.

با بخش کریپتو گیج نشوید – این نوع تغییر مسیر هیچ ارتباطی با ارز دیجیتال ندارد. گوگل برای مدت طولانی از کلمه کریپتو استفاده کرده است. اساساً به این معنی است که این یک تغییر مسیر نرم است که به صورت خارجی ایجاد می شود، یعنی درست در یک صفحه.

این نوع تغییر مسیر اساساً پیوندی است که به یک صفحه جدید همراه با یک متن کوتاه اشاره می کند، به عنوان مثال، سایت/صفحه به دلیل یک حمله سایبری منتقل شده است. به سایت جدید بروید

از نقطه نظر سئو، تغییر مسیر کریپتو بی فایده است – قدرت زیادی از یک صفحه قدیمی به صفحه جدید منتقل نمی کند.

بنابراین، چگونه تغییر مسیر مناسب را انتخاب می کنید؟
در اینجا یک مسابقه کوچک برای شما وجود دارد:

طرحی برای انتخاب تغییر مسیر URL مناسب
NB! همیشه تغییر مسیر سمت سرور را به سمت مشتری انتخاب کنید زیرا سریعتر است و تجربه کاربری بهتری را ارائه می دهد.

چگونه ریدایرکت ها را در وب سایت خود تنظیم کنید
تغییر مسیر سمت سرور و سمت سرویس گیرنده به طور متفاوتی تنظیم می شوند. همه چیز به میزبان، سرور و زبان برنامه نویسی سایت شما بستگی دارد. پیاده سازی نیز بسته به اینکه می خواهید یک URL واحد یا چندین URL را تغییر مسیر دهید، متفاوت خواهد بود.

به

آموزش ریدایرکت دامنه

در وقت خود صرفه جویی کنید، من نمونه هایی از تغییر مسیر تک صفحه ای دائمی برای هر نوع ارائه خواهم کرد. بنابراین، شما ایده ای در مورد نحوه پیاده سازی یا کنترل اجرای تغییر مسیرها خواهید داشت.

تغییر مسیر سمت سرور
اگر از زبان برنامه نویسی PHP استفاده می کنید، فقط باید از تابع header() استفاده کنید. مثال:

<?php

// 301 به طور دائم منتقل شد

header(“مکان: http://www.example.com/brand-new-url.php”, true, 301);

exit();

?>

توجه: اگر کد وضعیت را به صراحت مشخص نکنید، به عنوان مثال، درست، 301، سرصفحه (“محل: URL”) به طور پیش فرض روی 302 قرار می گیرد (تغییر مسیر موقت).

اگر سایت شما بر روی آپاچی میزبانی می شود، می توانید قوانین خاصی را به فایل htaccess. سایت خود اضافه کنید. مثال:

تغییر مسیر 301 /old-url.html https://www.example.com/brand-new-url.html
اگر سرور شما روی Nginx اجرا می شود، باید یک بلوک سرور به فایل nginx.conf خود اضافه کنید. مثال:

سرور {

# تغییر مسیر دائمی به یک صفحه جداگانه

بازنویسی ^/old-url$ http://www.example.com/brand-new-url permanent;

}

اگر از CMS استفاده می‌کنید، باید از افزونه‌ها، افزونه‌ها یا قابلیت‌های داخلی آن‌ها استفاده کنید. بهتر است با مرکز راهنمای CMS خود مشورت کنید.

متا رفرش
برای تنظیم متا refresh، عنصر متا refresh را در قسمت head HTML یا در هدر HTTP کد سمت سرور قرار دهید. مثال:

<!doctype html>

<html>

<سر>

<meta http-equiv=”refresh” content=”2; url=https://example.com/brand-new-url” />

<title>عنوان صفحه</title>

<!–…–>

توجه: این مثال نشان می دهد که چگونه می توان یک بازخوانی متا تاخیری (با 2 ثانیه تاخیر) تنظیم کرد. اگر می‌خواهید یک متا تازه‌سازی فوری راه‌اندازی کنید، مقدار ویژگی محتوا را روی “0” تنظیم کنید. تازه سازی متا فوری برای بازدیدکنندگان سایت شما کمتر گیج کننده خواهد بود.

جاوا اسکریپت
برای راه‌اندازی تغییر مسیر جاوا اسکریپت، ویژگی مکان را روی URL هدف تغییر مسیر در یک بلوک اسکریپت در سر HTML تنظیم کنید. مثال:

<!doctype html>

<html>

<سر>

<اسکریپت>

window.location.href(‘http://www.example.com/brand-new-url’)

</script>

<title>عنوان صفحه</title>

<!–…–>

تغییر مسیر رمزنگاری
برای راه اندازی تغییر مسیر رمزنگاری، فقط باید یک پیوند به صفحه جدید همراه با توضیح کوتاه قرار دهید. مثال:

سایت جدید ما
مزایا و تهدیدات تغییر مسیر URL
بنابراین، آیا تغییر مسیر به سئو آسیب می رساند یا سود؟ در واقع، آنها می توانند هر دو را انجام دهند.

مزایای تغییر مسیر
با تغییر مسیر، تجربه کاربری را بهبود می بخشید. بهتر است بازدیدکنندگان شما به جای دیدن 404 Page Not Found به صفحه مربوطه هدایت شوند.
تغییر مسیرها به شما در کنترل خزیدن و نمایه سازی کمک می کند. شما به موتورهای جستجو سرنخ می دهید که چه صفحه ای جایگزین شده است و صفحه جدید چیست و اینکه آیا صفحه قدیمی باید ایندکس شود یا خیر.
شما می توانید رتبه صفحه یک صفحه قدیمی را حفظ کنید. اگر از تغییر مسیرهای دائمی HTTP (301، 308) استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد، Google رتبه صفحه قدیمی را به URL جدید منتقل می‌کند.
تهدیدهای تغییر مسیر معیوب
ممکن است آب پیوند را از دست بدهید. اگرچه با برخی از تغییر مسیرها می توانید ارزش ویژه پیوند را حفظ کنید، به احتمال زیاد، 100٪ از آن عبور نمی کند. و اگر از تغییر مسیرهای موقت استفاده می کنید، نباید انتظار داشته باشید که آب پیوند زیادی جریان یابد.
ممکن است ترافیک را از دست بدهید. مجدداً، اگر به صفحه اشتباهی ریدایرکت کنید یا تغییر مسیر را به اشتباه اجرا کنید، ممکن است از دست دادن ترافیک قابل توجهی مشاهده کنید.
ممکن است بودجه خزیدن را هدر دهید. اگر در نهایت زنجیره‌های تغییر مسیر را ایجاد کنید، ممکن است فشار زیادی بر خزنده‌ها وارد کند که از خزیدن سایت شما دست بردارند.
ممکن است تجربه کاربری را بدتر کنید. اگر تغییر مسیر به زمان زیادی نیاز دارد، تعامل با سایت شما را کاملاً ناخوشایند می کند.
از این “تهدیدها” نترسید. آنها تنها در صورتی می توانند به واقعیت تبدیل شوند که شما به روشی اشتباه هدایت کنید.

رایج ترین اشتباهات تغییر مسیر
اکنون، 6 اشتباه اصلی در تغییر مسیر URL را بررسی کنید و مطمئن شوید که از آنها اجتناب کنید.

تغییر مسیر به یک صفحه نامربوط
هنگام تنظیم یک تغییر مسیر، باید بازدیدکنندگان خود را به خاطر بسپارید. آیا پس از هدایت مجدد، پاسخ هایی را که انتظار دارند دریافت کنند، دریافت خواهند کرد؟

شما باید مطمئن شوید که محتوای جدید آنها را گیج نمی کند. اگر کاربر روی پیوندی که شکلات وگان را لنگر می‌زند کلیک کند و به صفحه محصولات بدون گلوتن هدایت شود، ناراحت‌کننده خواهد بود. ممکن است منجر به افزایش نرخ پرش و کاهش ترافیک شود.

چگونه از این اشتباه جلوگیری کنیم: همیشه باید به صفحه ای با موضوع مشابه تغییر مسیر دهید.

تغییر مسیر زنجیره ها و حلقه ها
زنجیره های تغییر مسیر زمانی ظاهر می شوند که بیش از یک تغییر مسیر بین URL اولیه و URL مقصد وجود داشته باشد. به عنوان مثال، صفحه 1 > صفحه 2 > صفحه 3 > صفحه 4 > صفحه 5.

مشکل زنجیره های تغییر مسیر این است که خزنده را بیش از حد بار می کنند. گوگل ادعا می کند که خزنده آنها تا 5 بار تغییر مسیر را دنبال می کند و سپس متوقف می شود. بنابراین، اگر تغییر مسیرهای بیشتری وجود داشته باشد، ممکن است صفحه مقصد به هیچ وجه ایندکس نشود. بعلاوه، ممکن است تمام آب پیوند را از دست بدهید و زمان بارگذاری صفحه را کاهش دهید.

حلقه‌ها شبیه زنجیره‌ها هستند، اما در این مورد، صفحه اولیه به سمت خود هدایت می‌شود. به عنوان مثال، صفحه 1 > صفحه 2 > صفحه 3 > صفحه 1. به این ترتیب، بازدیدکنندگان را به هیچ وجه به یک URL جدید هدایت نمی‌کنید، که باعث هدر رفتن بودجه خزیدن و ارزش پیوند شما می‌شود.

تغییر مسیر زنجیره‌ها و حلقه‌ها بسیار باطل هستند، زیرا انجام آن‌ها بسیار آسان است

0