تاثیر دسته بندی درست محصولات بر سئو سایت

تاثیر دسته بندی درست مطالب بر سئو سایت

 

چه دسته موضوعی است

خوشه موضوعی گروهی از صفحات وب به هم پیوسته است که حول یک موضوع متمرکز شده اند. هر خوشه شامل موارد زیر است:صفحه ستونی که یک موضوع گسترده را پوشش می دهدچندین صفحه که موضوعات فرعی آن را به طور عمیق پوشش می دهد.

هدف از ایجاد دسته موضوعی توسعه یک موضوع خاص تا عمقی است که به کاربران اطلاعات جامعی در مورد آن بدهد. به نوبه خود، موتورهای جستجو با سایت شما به عنوان یک منبع معتبر برخورد می کنند و شما را در رتبه های بالاتر در SERP قرار می دهند.

 

 

 

تفاوت را بدانید: خوشه موضوعی در مقابل خوشه کلمات کلیدی

خوشه موضوعی یک خوشه کلمات کلیدی نیست، بنابراین این دو مفهوم را با هم اشتباه نگیرید. به طور خلاصه، یک خوشه موضوعی گروهی از صفحات به هم پیوسته است، در حالی که یک خوشه کلیدواژه گروهی از کلمات کلیدی است که یک صفحه خاص برای آنها بهینه شده است.

چرا دسته بندی موضوعات تبدیل به یک چیز شد

زمانی که وارد عصر جستجوی معنایی شدیم، رویکرد ما به تولید محتوا تغییر کرد. ارتباط موضوعی و عمق محتوا در خط مقدم قرار گرفته است. و به همین دلیل است که خوشه بندی موضوعی وارد عمل شد و بسیار رایج شده است.

 

به بیان ساده، معنای دسته بندی موضوعات برای سایت شما به این صورت است:

 

پوشش بهتر موضوع خوشه های موضوعی به شما این امکان را می دهند که موضوع را از همه زوایا فاش کنید. این بدان معناست که شما به طور طبیعی می توانید برای کلمات کلیدی بیشتری رتبه بندی کنید. به این ترتیب، می توانید سهم بازار خود را با در اختیار گرفتن کل عمودی کلمات کلیدی در SERP به حداکثر برسانید.

پیوند داخلی بهتر پیوندهای داخلی نه تنها ارزش پیوند را در بین صفحات شما توزیع می کنند، بلکه به تقویت بیشتر ارتباط هر صفحه خوشه ای کمک می کنند.

ساختار منطقی سایت دسته های موضوعی به ساختار سلسله مراتبی کمک می کنند، ناوبری و منطق آن را ساده و در عین حال بصری نگه می دارند. سایت شما را کاربر پسند می کند.

ایده پردازی و تولید محتوای ساده. نتیجه تحقیق و خوشه بندی دقیق کلمات کلیدی به معنای واقعی کلمه یک برنامه محتوای آماده است. پس از انجام این کار، زمان زیادی برای شما و تیمتان صرفه جویی می شود.

دیگر از تئوری خسته کننده خبری نیست. بیایید به سمت تمرین حرکت کنیم.

 

نحوه دسته بندی کلمات کلیدی و موضوعات

نحوه عمل شما به این صورت است: ابتدا، تمام کلمات کلیدی را که سایت شما می تواند برای آنها رتبه بندی کند را کشف می کنید، سپس آنها را برای تشکیل کلاسترهای موضوعی گروه بندی می کنید، و سپس همه صفحات را در یک خوشه ایجاد و به هم پیوند می دهید.

 

مرحله 1. تحقیق در مورد کلمات کلیدی را انجام دهید

 

 

 

ابتدا باید تمام کلمات کلیدی مرتبط با سایت خود را جمع آوری کنید.

 

بدون شک، شما می توانید به صورت دستی در مورد کلمه کلیدی تحقیق کنید – طوفان فکری و جستجو در سایت ها و انجمن های رقبای SERP. با این حال، این حتی به اندازه تحقیق کلمات کلیدی با Rank Tracker کارآمد نخواهد بود.

 

برای شروع کار، نرم افزار را راه اندازی کنید و اگر هنوز آن را انجام نداده اید، پروژه خود را ایجاد کنید.

 

سپس به ماژول تحقیق کلمات کلیدی بروید و تکنیک های مختلف تحقیق کلمات کلیدی را امتحان کنید:

 

همه کلمات کلیدی را که رقیب شما برای آنها رتبه بندی می کند با کلمات کلیدی رتبه بندی پیدا کنید

تجزیه و تحلیل شکاف کلمات کلیدی را اجرا کنید تا بدانید رقبای شما برای چه کلمات کلیدی رتبه بندی می کنند و شما نه

کلمات کلیدی را از Google Ads Keyword Planner و Search Console استخراج کنید

از ابزارهای تکمیل خودکار موتورهای جستجوی مختلف ایده بگیرید

ایده های اضافی برای کلمات کلیدی را از جستجوهای مرتبط و سؤالات مرتبط Google دریافت کنید

لیست خود را با همه ترکیبات کلیدی ممکن گسترش دهید.

ابزار تحقیق کلمات کلیدی Rank Tracker

تنها کاری که باید انجام دهید این است که کلمات کلیدی اولیه یا دامنه های رقبا را وارد کنید. این ابزار تمام کلمات کلیدی مرتبط را انتخاب می کند.

 

یک نکته حرفه ای

شما همچنین می توانید از TF-IDF Explorer برای کشف کلمات کلیدی استفاده کنید که 10 رقیب برتر SERP شما اغلب برای ارتقای سطح بهینه سازی محتوای شما استفاده می کنند.

توجه داشته باشید که تمام کلمات کلیدی که جمع آوری کرده اید به طور خودکار در تب Keyword Sandbox ظاهر می شوند. از این به بعد از آنجا فعالیت کنید.

 

مرحله 2. تمام کلمات کلیدی نامربوط یا کم پتانسیل را حذف کنید

اکنون، همه کلمات کلیدی در جعبه ماسه کلید واژه ما هستند. با این حال، همه آنها برای سایت شما مناسب نیستند – ممکن است کلمات کلیدی با مکان های اشتباه، نام های تجاری دیگر یا کلمات کلیدی اشتباه املایی وجود داشته باشد.

 

ابتدا باید فهرست کلمات کلیدی خود را اسکن کنید و تمام عبارات جستجوی نامربوط را حذف کنید. این کار ممکن است زمان ببرد زیرا باید آن را به صورت دستی انجام دهید.

 

یک نکته حرفه ای

می‌توانید با مشخص کردن کلیدواژه‌های منفی در تنظیمات پیشرفته در سمت راست بالای داشبورد در حین انجام تحقیق در مورد کلمات کلیدی، کار خود را کمی آسان‌تر کنید. عبارات جستجو با این کلمات مشخص شده جمع آوری نمی شوند.

 

تعیین کلمات کلیدی منفی در Rank Tracker

اکنون، از آنجایی که فهرست کلمات کلیدی ما کاملاً مرتبط است، باید کلمات کلیدی را که به نظر ما امیدوارکننده نیستند حذف کنیم. به عنوان مثال، می توانید کلمات کلیدی با حجم جستجوی کم را حذف کنید که ترافیک زیادی را به سایت شما وارد نمی کند.

 

از عملکرد فیلتر Rank Tracker برای یافتن آن کلمات کلیدی غیرقابل اطمینان و حذف آنها استفاده کنید. در سمت راست بالای داشبورد، روی فیلتر کلیک کنید

نماد r و سپس افزودن فیلتر.

 

شرایط خود را مشخص کنید (به عنوان مثال، تعداد جستجوهای کمتر از 100 و/یا مشکل کلمه کلیدی بیش از 80) و Ok را کلیک کنید.

 

فیلترها در ردیاب رتبه

فقط کلمات کلیدی که به اندازه کافی خوب نیستند در لیست باقی می مانند. تنها کاری که باید انجام دهید حذف آنهاست.

 

مرحله 3. کلمات کلیدی را برای ایجاد خوشه های موضوعی گروه بندی کنید

وقتی فهرست کلمات کلیدی شما در نهایت تمیز و براق شد، وقت آن است که به گروه بندی کلمات کلیدی بروید.

 

در اینجا منطق پشت گروه بندی کلمات کلیدی است که باید دنبال کنید: 1 گروه کلیدواژه برای هدف قرار دادن 1 صفحه (ستون یا خوشه) 1 موضوع و هدف قرار دادن 1 هدف جستجو است.

 

بنابراین، همه چیز به 3 مورد بر می گردد که باید هنگام گروه بندی کلمات کلیدی خود در نظر بگیرید:

 

ارتباط موضوعی همه کلمات کلیدی در یک گروه باید به یک موضوع مرتبط باشند. این می تواند مترادف، تغییرات کلمه کلیدی و سایر اصطلاحات مرتبط باشد.

هدف جستجو برای هر گروه کلمه کلیدی باید یک هدف جستجو (اطلاعاتی، ناوبری، تجاری یا تراکنشی) وجود داشته باشد. به عنوان مثال، کلمات کلیدی بررسی ابزار بازی و خرید تجهیزات بازی باید به دو صفحه خوشه متفاوت تعلق داشته باشند. همچنین پوشش دادن تمام اهداف جستجو در یک خوشه موضوعی عالی خواهد بود.

حجم جستجو و دشواری کلمات کلیدی صفحات پیلار در ساختار سایت بالاتر از صفحات خوشه ای قرار می گیرند و دارای رتبه بالقوه بالاتری هستند. بنابراین، آنها باید موضوع گسترده ای را پوشش دهند و “گسترده ترین” و رقابتی ترین کلمات کلیدی را هدف قرار دهند. صفحات کلاستر در مرحله بعدی عمق کلیک از صفحه اصلی قرار دارند. آنها کلمات کلیدی خاص تری را با رقابت کمتر به کار خواهند برد.

شما باید هر بار با 1 خوشه موضوعی سروکار داشته باشید. مقابله با همه آنها به یکباره می تواند کمی سخت باشد، به خصوص اگر بیش از 500 کلمه کلیدی در لیست خود داشته باشید.

 

ابتدا پوشه صفحه ستون خود را با کلیک بر روی دکمه گروه جدید در سمت راست پایین داشبورد ایجاد کنید.

 

افزودن گروه جدیدی از کلمات کلیدی

سپس باید کلمات کلیدی مناسب را برای صفحه ستون خود انتخاب کنید. به یاد داشته باشید، این باید گسترده ترین عبارات با حجم جستجوی نسبتاً بالا و دشواری کلمه کلیدی باشد.

 

سپس، لیست باقیمانده را اسکن کنید تا همان کلمات کلیدی موضوعی را انتخاب کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آنها را بکشید و به پوشه ستون خود رها کنید. اون قسمت باید راحت باشه

 

هنگامی که پوشه ستون شما آماده شد، اقدام به ایجاد زیرپوشه های آن به نام صفحات کلاستر موضوع آینده کنید. فقط روی پوشه pillar کلیک راست کرده و New Group را بزنید. سپس کلمات کلیدی مرتبط را به همان روشی که با صفحه ستون انجام دادید، اضافه کنید.

 

این یک مثال است که چگونه ممکن است به نظر برسد:

اگر بخواهید می توانید کلمات کلیدی خود را به صورت خودکار گروه بندی کنید. روی پوشه Ungrouped > Regroup by topic کلیک کنید. سطح تشابه معنایی کم، متوسط ​​یا زیاد را انتخاب کنید و کلمات کلیدی خود را گروه بندی کنید. با این حال، به هر حال باید آن گروه ها را اصلاح کنید.

گروه بندی شباهت معنایی

توجه: اگر از صفر شروع نمی کنید و از قبل تعدادی پوشه در ساختار سایت خود دارید، آنها را اصلاح کنید. ممکن است تصمیم بگیرید صفحات کلاستر دیگری اضافه کنید یا آنها را سازماندهی مجدد کنید. همچنین ممکن است تصمیم بگیرید که کلمات کلیدی را به یک گروه اضافه کنید. در این مورد، شما فقط باید محتوای یک صفحه را به روز کنید، نه ایجاد صفحه جدید.

 

مرحله 4. محتوا را ایجاد و/یا به روز کنید

اکنون که همه کلمات کلیدی گروه بندی شده اند، می توانید شروع به ایجاد یا به روز رسانی محتوای خود کنید.

 

در این مرحله، احتمالاً می دانید که چه نوع محتوایی قرار است باشد – صفحه محصول، پست وبلاگ یا صفحه فرود دیگر. اگر نه، به کلمات کلیدی موجود در پوشه خود توجه کنید: اگر اطلاعاتی هستند، یک پست وبلاگ بنویسید (راهنما یا نحوه انجام)، اگر موارد تحقیقی نظرات و فهرست ها را در نظر می گیرند، و کلمات کلیدی تراکنشی معمولاً برای صفحات محصول و فرود هستند.

 

به عنوان یک قاعده، صفحات ستون محصول یا صفحات فرود هستند در حالی که پست های وبلاگ صفحات خوشه ای هستند. این مدل ممکن است برای وب‌سایت‌های مختلف متفاوت باشد: برای مثال، ممکن است همه پست‌های وبلاگ باشند.

 

هر چه که هست، ابتدا با صفحات ستونی شروع کنید و سپس صفحات خوشه ای پشتیبانی ایجاد کنید.

 

در حین ایجاد محتوای خود، به یاد داشته باشید که بهترین شیوه های نوشتن محتوای SEO را دنبال کنید زیرا قرار دادن کلمات کلیدی بی فکر نتایج مطلوب را برای شما به ارمغان نمی آورد.

 

یک نکته حرفه ای

از ویرایشگر محتوای حسابرس وب سایت استفاده کنید تا فرآیند تولید را برای خود آسان کنید. همچنین می توان از آن برای ایجاد یک خلاصه SEO برای نویسندگان خود استفاده کرد.

 

نرم افزار را راه اندازی کنید و به ماژول Page Audit > Content Editor بروید. URL صفحه جدید خود را در نظر بگیرید و تمام کلمات کلیدی را از یک پوشه وارد کنید و روی ایجاد محتوا کلیک کنید.

 

همچنین می‌توانید با انتخاب بهینه‌سازی صفحه موجود، محتوای منتشر شده را به‌روزرسانی کنید.

 

ویرایشگر محتوا توسط حسابرس وب سایت

با ویرایشگر، نه تنها می‌توانید کلمات کلیدی و تعداد آنها را ردیابی کنید، بلکه توصیه‌ها و موضوعات کلیدی دیگری را نیز دریافت خواهید کرد.

 

مرحله 5. تمام صفحات در یک خوشه را به هم پیوند دهید

این مرحله به اندازه تحقیق کلمات کلیدی و خوشه بندی اهمیت دارد. بنابراین، از آن غافل نشوید.

 

بهتر است قبل از انتشار محتوای خود به پیوند داخلی بین تمام صفحاتی که ایجاد کردید – ستون و همه صفحات خوشه ای – فکر کنید. مسلما، می توانید پس از انتشار این کار را انجام دهید، اما اگر از قبل به آن رسیدگی کنید، تمیزتر خواهد بود.

 

اینها قوانین اساسی پیوند داخلی برای خوشه ها هستند:

 

هر خوشه باید حداقل یک بار به صفحه ستون و هر صفحه ستون باید به صفحات خوشه موضوعی مرتبط پیوند دهد.

صفحه اصلی نیز باید به صفحات ستون پیوند داشته باشد.

همه صفحات خوشه موضوعی باید به هم مرتبط باشند.

متن لنگر باید توصیفی باشد و در صورت امکان حاوی یک کلمه کلیدی مرتبط باشد.

به طور مداوم مراقب پیوندهای شکسته یا پیوندهایی به محتوای نامرتبط قدیمی باشید.

یک نکته حرفه ای

هنگام برنامه ریزی پیوند داخلی از ابزار تجسم حسابرسی وب سایت استفاده کنید. با استفاده از آن، می توانید تمام صفحات آینده خود را نقشه برداری کنید و پیوندهای داخلی اضافه کنید تا ببینید که چگونه همه آنها با هم کار می کنند.

 

نرم افزار را راه اندازی کنید و به ماژول ساختار سایت > تصویرسازی بروید.

 

تجسم ساختار سایت

روی دکمه پلاس در سمت چپ بالای داشبورد کلیک کنید تا یک صفحه جدید به ساختار سایت خود اضافه کنید و URL آن را وارد کنید. با کلیک بر روی دکمه های پیکان، پیوندهایی را از یک صفحه و به آن اضافه کنید. پس از انجام این کار می توانید با کلیک بر روی دکمه ماشین حساب مجدداً PageRank را محاسبه کنید. می توانید نحوه کار با ابزار Visualization را در راهنمای ویدیویی ما مشاهده کنید.

 

اشتباهاتی که باید اجتناب کرد

هیچ کس از اشتباه مصون نیست. گاهی اوقات حتی حرفه ای ها آنها را هنگام کار روی خوشه های موضوعی می سازند. در اینجا رایج ترین آنها هستند:

 

صفحات بسیار زیادی که کلمات کلیدی مشابهی را هدف قرار می دهند. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که شما باید یک کلمه کلیدی را در چندین صفحه هدف قرار دهید. با این حال، اگر تعداد زیادی از کلمات کلیدی با هم در صفحات مختلف وجود داشته باشد، ممکن است باعث آدمخواری کلمات کلیدی شود.

صفحات کلاستر از موضوع ستون پشتیبانی نمی کنند. هیچ یک از صفحات خوشه شما نباید از موضوع ستونی که به آن تعلق دارد متمایز باشد. اگر موضوع و کلمات کلیدی یک صفحه کلاستر با موضوع ستون بی ربط باشد، ممکن است روابط ستون – خوشه را نقض کند. اگر این سلسله مراتب واژگانی قابل ردیابی نباشد، ممکن است Google محتوای شما را مرتبط و عمیق تشخیص ندهد. مدل خوشه‌بندی موضوع شما کار نخواهد کرد.

0